Trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın tamamını karşılayarak kapsamlı bir güvence sağlıyor.

Son dönemde araç bedellerinde ve hasar maliyetlerinde yaşanan artış, araç sahipleri için doğru sigorta seçimini yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.  Dijital sigorta platformu Sigortam.net, müşterilerini doğru ürün ile buluşturma hedefi kapsamında trafik sigortasının yetersiz kaldığı durumlarda sigortalının güvencesi olan İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın önemine dikkat çekiyor.

Trafik sigortası sınırsız koruma sağlamaz

Trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını belirli yıllık limitler dahilinde karşılayan zorunlu bir sigorta ürünüdür. Türkiye'de seyir halinde bulunan 27,7 milyon aracın önemli bir bölümü zorunlu trafik sigortasına sahip olsa da kaza anlarında karşı tarafa verilen hasar, bazı durumlarda trafik sigortasının limitlerini aşabilmekte. Bu tür riskli durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM), sigortalıyı koruyarak hasar sonrası aşılan tutarın sigorta şirketi tarafından güvence altına alınmasını sağlıyor. Kasko veya zorunlu trafik sigortasına ilave edilebilen İMM teminatı için kasko şartı bulunmuyor. 

Sigorta sahibinin maddi kayıpları minimuma indiriyor

Ocak 2023 itibarıyla zorunlu trafik sigortasıyla karşı tarafın hasarını karşılamak için belirlenen azami tutar 120 bin TL seviyesinde bulunuyor.  Yolculuk sırasında değeri yüksek bir araçla kazaya karışıldığı durumlarda ortaya çıkan masrafın belli bir kısmı trafik sigortası tarafından karşılansa da kalan yüksek tutarının kişiler tarafından karşılaması gerekiyor. Böyle bir durumda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) sayesinde yüksek hasar tutarı sigorta şirketi tarafından karşılanarak sigorta sahibinin maddi kayıpları minimuma indiriliyor.

Trafikte güvenle yolculuk yapmak isteyenler

Bunun yanında, İMM, kaskonun sağladığı güvenceyi de genişletiyor. Kasko fiyatları, son dönemde araç bedelleri, yedek parça ve hasar maliyetlerindeki artışa bağlı olarak yükselme eğilimi göstermeye devam ediyor. Kasko poliçesi kapsamında sunulan geniş teminat seçenekleri sigortalıların ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun paketleri oluşturmalarına yardımcı oluyor. Ekonomik dalgalanmanın yaşandığı bu günlerde daha fazla koruma isteyen araç sahipleri içinse ek ürünler edinmek daha cazip hale geliyor.  Gün içinde trafikte güvenle yolculuk yapmak isteyenler, hali hazırda var olan kasko poliçelerine isterlerse İhtiyari Mali Mesuliyet teminatını da ekletebiliyorlar.

Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı'nda son durum Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı'nda son durum

İMM neden önemli?

Eksik Teminatları Tamamlıyor: İMM, Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko’nun kapsamını genişleterek kaza sonucu meydana gelen ve mevcut poliçenin limitini aşan hasarları karşılıyor.

Finansal Güvence Sağlıyor: Kaza sonucu karşı tarafa verilen hasar durumlarında yüksek maliyetli onarımlar veya tazminat ödemeleri gerektiğinde, İMM sigortası aracı korurken mali yükü de hafifletiyor. Örneğin 2,5 milyon TL değerindeki bir araçla yaşanan kazada, yalnızca 120 bin TL’sinin trafik sigortası tarafından karşılandığı geri kalan yüksek tutarın sigortalı tarafından karşılanması gerektiği unutulmamaldır. Yaşanabilecek kaza durumlarında tam bir mali güvence sağlamak için  araç sahiplerinin İMM sigortası yaptırması büyük önem taşıyor.

Manevi Tazminata Karşı Korur: Bir trafik kazası durumunda karşı tarafa manevi bir zarar verilirse, açılacak tazminat davası sonucunda ödenecek bedel yine İMM kapsamında ödenebiliyor. İMM, kaza sonucu oluşabilecek tüm maliyetlere karşı güvence sağlayarak yüksek orandaki bütçe kayıplarının önüne geçiyor.

İMM seçiminde limitlere dikkat!

Bağımsız bir poliçe olarak satın alınabileceği gibi kasko sigortasının bir parçası olarak da eklenebilen İMM, sigorta şirketleri tarafından limitli ve limitsiz seçenekleriyle sunuluyor. Araç sahiplerinin tüm İMM alımlarında öncelikli olarak limit kontrolü yapmaya dikkat etmesi de büyük önem taşıyor. İMM satın alınırken teminat özelinde belli bir limit belirlenmişse, karşı tarafın zararı ancak o limit dahilinde karşılanabiliyor. Ancak, trafikte kafası rahat bir şekilde seyahat etmek isteyenler için olumsuz durumlar yaşanması halinde tüm hasar masraflarının limitsiz karşılandığı İMM teminatı da sunuluyor. Limitsiz teminat sayesinde hasar bedeli fark etmeksizin hiçbir ücret ödemeden kapsamlı bir güvence sağlanabiliyor. Her bütçeye uygun olarak; sınırları limitsiz, 10 milyon TL ve 3 milyon TL olmak üzere üç farklı seçenekle sunulan İMM ürünü, trafik sigortası limitlerini aşan hasar miktarlarına karşı araç sahiplerinin kurtarıcısı oluyor. 

Editör: Rezzan Alavant