formula1

Geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan Sprint yarışı bu sezon da 3 yarışta denenecek. Sezonun ilk sprint yarışı bu hafta sonu Imola'da yapılacak olan İtalya GP'sinde uygulanacak. Peki Sprint yarışında ne tür yenilikler var, kısaca göz atalım.

F1 Sprint formatı ikinci sezonunda yeni puan sistemiyle Imola yarışına heyecan katacak. Cuma günü yapılacak sıralama turlarından sonra Cumartesi yapılacak Sprint yarışında yeni puan sistemi uygulanacak. Geçtiğimiz yıl, ilk 3 sırayı alan pilotlara puan veriliyordu. Bu sezon ilk 8 pilota puan verilecek. Yeni puan sistemi sayesinde bu sezon Sprint yarışlarının daha da çekişmeli geçmesi bekleniyor.

Bu yıl F1 Sprint'i nerelerde göreceğiz?

Geçen yılki üç Sprint yarışına tanık olduk. FIA bu sezonda aynı sayıdaki yarışta Sprint yarışı formatını uygulayacak. İlk yarış Imola'da, sonraki iki yarış Red Bull Ring ve Sao Paulo GP'sinde gerçekleştirilecek. 

leclerc-2

Sprint'in galibi, üç puan yerine sekiz puan alacak

Geçen yıl olduğu gibi, F1 Sprint zorunlu pit stopların olmadığı 100 km'lik bir kısa yarış. İlk sekize girenler puan alacak.
Sprint yarışını kazanan sürücü, sekizinci sıra için bir puana kadar kayan bir skala ile üç yerine sekiz puan alacak. Bu puanlar hem sürücüler hem de takımlar şampiyonalarında geçerli olacak.

F1 Çin yarışında Verstappen'den zafer, Alonso'dan show! F1 Çin yarışında Verstappen'den zafer, Alonso'dan show!

leclerc ferrari

Eskiden olduğu gibi ana yarışın start dizilişini F1 Sprint yarışının bitiş klasmanı belirleyecek. Cuma günü pole pozisyonunu alan sürücü Sprint'e birinci pozisyondan başlayacak. Sprint'i kazanan sürücü, Pazar günkü Grand Prix'de Polde başlayacak.  Pilotlar iki antrenman yapacak. İlki Cuma günü sıralama turlarından önce yapılacak, ikincisi Cumartesi günü Sprint'ten önce yapılacak.  
 

Editör: Abdullah KURTAY