Stellantis tarafından başlatılan ve tarafsız üçüncü parti olarak Wavestone tarafından desteklenen Mobilite Özgürlüğü Forumu, iklim değişikliği bağlamında ulaşımın karşı karşıya olduğu en acil sorunları şeffaf, gerçekçi bir yaklaşımla ele alıyor.

  • Farklı, çok kültürlü ve disiplinler arası, yedi üyeli kurul, ulaşım, enerji, teknoloji, akademi, bilim, gençlik ve sivil toplumu temsil eden uzmanları içeriyor.
  • 29 Mart 2023’te ilki gerçekleşecek olan Mobilite Özgürlüğü Forumu kapsamında, müzakereciler, küresel ısınmanın etkileri karşısında toplumun ulaşım özgürlüğünü korumak üzere 360 derece ve gerçekçi bir yaklaşım ortaya koyacak.

Stellantis tarafından başlatılan ve Wavestone tarafından tarafsız üçüncü parti olarak desteklenen Mobilite Özgürlüğü Forumu, danışma kurulunun yedi üyesini açıkladı. Mobilite Özgürlüğü Forumu Danışma Kurulu, dünyanın farklı bölgelerinden çeşitli, çok kültürlü ve disiplinler arası bireylerden oluşuyor. Üyeler, üst düzey uzmanlıkları, başarıları ve gerçeklere dayalı yaklaşımlara bağlılıkları temelinde tek bir hedefe odaklanacak: Farklı kültürel bağlamlarda iklim değişikliği ve ulaşım ile ilgili konularda şeffaf bir tartışma ortamı yaratmak.

Mobilite Özgürlüğü Forumu Danışma Kurulu 

Škoda yeni nesil Superb’i  Türkiye’de satışa sundu Škoda yeni nesil Superb’i Türkiye’de satışa sundu

Massimo Ciuffini: Sürdürülebilir Kalkınma Vakfı Hareketlilik Başkanı - Sivil Toplum
Sobel Aziz Ngom: Consortium Jeunesse Sénégal (CJS) Kurucu Ortağı ve İcra Direktörü, Generation Unlimited Küresel Liderlik Konseyi – Gençlik
François Gemenne: Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Baş Yazarı (IPCC), Kıdemli Araştırmacı, Liège Üniversitesi (Belçika) - İklim / Ekonomi Uzmanı
Jaehak Oh: Kore Ulaştırma Enstitüsü (KOTI) Başkanı, Doğu Asya Ulaştırma Çalışmaları Derneği (EASTS) Başkanı - Kamu Kurumları
Kristina Lund: AES Utilities Başkan ve CEO’su - Enerji Tedarikçisi
carlos tavares-2Carlos Tavares: Stellantis CEO’su - Mobilite Sağlayıcıları
Reema Nanavaty: Serbest Meslek Sahibi Kadınlar Derneği (SEWA) Müdürü, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Çalışma Hayatının Geleceğine İlişkin Üst Düzey Küresel Komisyon Üyesi - Çalışma / Sosyal Değişim-Danışma Kurulu Eş Başkanı

Danışma Kurulu’nun görevleri

  1. Mobilite Özgürlüğü Forumu’nu global bir referans olarak oluşturmak için genel bir stratejik çerçeve önermek.
  2. Yılın konusunu seçmek, karbondan arındırılan bir dünyada ulaşım özgürlüğünü her yönüyle ele almanın önemini vurgulamak. 
  3. Müzakereci olarak katılacak fikir önderlerini ve uzmanları belirlemek.

2023 Mobilite Özgürlüğü Forumu hakkında

İlk Mobilite Özgürlüğü Forumu’nun halka açık müzakeresinin 29 Mart 2023, Türkiye saati ile 16:30’da yapılması planlanıyor. Dijital etkinlikte, küresel ısınmanın sonuçları karşısında toplumun ulaşım özgürlüğünü korumaya yönelik 360 derece ve gerçekçi bir yaklaşımla bir müzakere yapılacak. Yıllık müzakere, ideolojinin ötesinde, disiplinler arası ve araştırmaya dayalı bir yaklaşımla ulaşım özgürlüğünü tüm boyutlarıyla (Sosyal, ekonomik, fiziksel ve çevresel) ele alacak. Paydaşların kendi disiplinlerinde uygulayacakları eyleme geçirilebilir sonraki adımlar da dahil olmak üzere her forumda elde edilen sonuçlar, forumun çevrimiçi platformunda yayınlanacak. Platform ayrıca, her yıl gerçekleşecek forumların yayınlandığı bir bilgi ve derlenmiş içerik kaynağı olacak.