Akaryakıt zamları artan petrol fiyatları nedeniyle, dur durak bilmiyor.

Neredeyse günde iki kez zam haberi alan tüketici kara kara düşünürken; önümüzdeki gün ve haftalarda fiyat artışlarının ekonomik yaşama yansıması çok acıtıcı olacak.

ABD ve Suudi Arabistan üretimi artırma kararı almalarına rağmen, yaşanan Rusya-Ukrayna krizinin etkileri yakın zamanda canımızı daha çok acıtacağa benziyor.
Akaryakıt zamları, ekonominin her aşamasını ilgilendiriyor. Her yeni zam, hayatımızın birkaç misli daha zorlaşacağının habercisi.

Çünkü:
Üretim pahalılaşır ve azalır,  ihracat hızla geriler,  işsizlik artar, piyasalar kilitlenir...

Son yapılan zamlar ya da fiyat ayarlamasıyla 19 TL’yi bulan benzin ve motorin fiyatları bu hafta 20 TL’yi aşarsa sürpriz olmayacak.
 

Tüm bunlardan otomotiv sektörü nasıl etkilenecek!

Otomotiv sektöründe sıkıntı büyük.

Pandemi nedeniyle zaten var olan sıkıntının, savaş nedeniyle ciddi tedarik sorunlarına dönüşmesi an meselesi...

Açıklanan Şubat ayı resmi enflsyon rakamları da  otomobil fiyatları üzerinde büyük baskı yapacak. Hem yerli üretici hem ithalatçı markalar; enflasyon, kur , oluşacak tedarik sıkıntısı ve nakliye sorunları nedeniyle fiyat belirlemede çok zorlanacak.

Satışlar düşer mi!

Evet düşer!... TÜİK yıllık enflasyon için 50’nin üstünü gösteriyor, bağımsız kuruluşlar 125’in üstünde diyor. Sokak enflasyonu zaten 75’in üstünde oluşuyor.

Böylesi bir ortamda firmalar nasıl fiyatları sabit tutabilecek.

Bu imkansız.

Fiyatlar ne olur!

Hem sıfır, hem ikinci elde fiyatların kademeli olarak yükselmesi sürpriz olmayacak. Ve ne yazık ki otomotiv sektörü için,  2022’nin ilk yarısı tümüyle kayıp olacak!

Ya tüketici!.. Tüketici için ise durum daha da vahim... Bir yanda ulaşılması giderek zorlaşan otomobil fiyatları, otomobile ulaşabilse diğer yanda cep yakan akaryakıt zamları...