Otomotiv sektörünün devlerinden Amerikalı üretici Ford, Formula 1'e dönüş yapıyor. Farklı kaynaklardan yapılan açıklamalara bakılırsa Ford, bu konuda oldukça iştahlı gözüküyor.

f1 ford-redbull

Lastik patlatan Verstappen direkten döndü! Lastik patlatan Verstappen direkten döndü!

Bilindiği gibi Ford, geçmiş yıllarda Formula 1’de motor tedarikçisi olarak yer aldı. Özellikle 1960-1990 yılları arasında Ford motorlarının güçlü oluşu sebebiyle takımların aradığı motor olmuştu. Birçok takım Ford motorları sayesinde şampiyonluk yaşadı. Son olarak 1994’te Benetton ve Ford’un işbirliği yapmasıyla Michael Schumacher şampiyon olmuştu. Bunca başarısı olan Amerikalı üreticinin, Formula 1’den ayrılışının tamamen mali sebeplere dayandığı biliniyor.

Formula 1'de hangi markaların motorları var?

Şu anda Formula 1’deki takımlar; Ferrari, Mercedes, Renault ve Red Bull (Honda) güç üniteleriyle yarışıyor. 2021’in sonunda Honda’nın ani bir kararla F1 arenasından çekilmesiyle Red Bull, kendi motor fabrikasını kurmaya ve güç ünitesini üretmeye karar verdi.
Yine bilindiği gibi 2026’da Formula 1’de büyük değişimlere gidilecek. Yeni nesil güç ünitesine geçilme kararıyla Red Bull, Porsche ile temasa geçti. Bu görüşmeler bir uzlaşma sağlamazken, şimdi de yeni bir üreticinin adı gündeme geldi. O üretici de Ford'dan başkası değil.
Öte yandan Dünya medyasına yansıyan bilgilere göre Amerikan üretici Ford, yıllar sonra üretici olarak Formula 1’e dönüşle ilgilendiğini duyurdu. Ford'un NASCAR ve WRC gibi diğer spor alanlarındaki varlığı göz önüne alındığında Red Bull’la anlaşma yapma ihtimali yüksek görünüyor. 

Editör: Abdullah KURTAY