Bahreyn GP’sindeki kazanılan zafer İtalyan takımın adeta yeniden doğuşunun habercisiydi. Sezonun en hazır ekibi olarak öne çıkan Scuderia Ferrari, pilotları Charles Leclerc ve Carlos Sainz ile Suudi Arabistan GP’sine bileniyor.

Formula 1 Bahreyn GP’si… Motor uğultularının göğe ulaştığı alışılmışın dışında bir Şakhir gecesi. Başrolde bir Monacolu; Charles Leclerc. Önce pole pozisyonu aldı. Yarışta performansının zirvesine çıktı. Yarışta en hızlı tura imza attı ve 57 turun sonunda gelen muhteşem zafer. Yarışın birincisi Leclerc olurken Ferrari’nin İspanyol pilotu Carlos Sainz ise ikinci oldu. Bu sonuç Ferrari’ye hem 239. zaferi getirdi, hem de 85. çifte galibiyeti ve Scuderia Ferrari için unutulmayacak bir Şakhir gecesini…

leclerc-bahreyngp

Scuderia Ferrari Bahreyn’de elinden gelenin en iyisini yaptı

Leclerc, Max Verstappen’in ilk pit stopundan sonra -16. ve 19. turlar arasında- Max Verstappen’in ataklarına anında verdiği yanıtlarıyla yarışa renk katarken, mükemmel sürüşüyle rakiplerine sezonun çok zor geçeceğini adeta haykırdı. Zaferin ana mimarı Leclerc ve destekleyicisi de Carlos Sainz idi ama, Ferrari mühendislerinin ve mekaniklerin katkısı da Charles’ın başarısı için temeldi. Takım tarafından belirlenen strateji, ona zaferin kapısını açtı. Her iki pit stopta da mekanikler kusursuzdu.

ferrari-f1-takimi

Leclerc kariyerinde ilk kez dünya sıralamasında lider

Bahreyn GP’sindeki kazanılan zafer İtalyan takımın adeta yeniden doğuşunun habercisiydi. Sezonun en hazır ekibi olarak öne çıkan Scuderia Ferrari, pilotları Charles Leclerc ve Carlos Sainz ile Suudi Arabistan GP’si için kolları sıvadılar bile.

leclerc-2022

Kariyerinde ilk kez dünya sıralamasında lider olan Leclerc, Bahreyn zaferi için şunları söyledi: “Bu sezonun başlangıcında, son iki yılda olduğumuzdan daha iyi bir konumda olacağımızı biliyorduk, ancak tam olarak nerede olduğumuzu kestiremiyorduk. Yarışlar kazanabilecek bir araçla tekrar zirveye çıkmak beni inanılmaz mutlu etti.
Tüm ekibe çok teşekkür ederim çünkü inanılmaz bir iş yapıldı ve bu zaferi Ferrari’deki tüm insanlara adamak bir zevk.

ferrari-pit-stop

Mercedes Petronas'a teknoloji dünyasından önemli sponsor Mercedes Petronas'a teknoloji dünyasından önemli sponsor

Yarış çok çekişmeli geçti ve her şeyimi verdim. Max’e (Verstappen) karşı yeterince avantaj elde etmeyi başardım, araçta kendimi rahat hissettim ve durumu çok fazla zorlanmadan idare edebildim. Max bana üç kez saldırdı ama ben her zaman anında tepki verip karşılık verebildim. Güvenlik aracı piste girdiğinde tüm avantajımızı kaybettik ve sıfırdan başlamak zorunda kaldık. O noktada, mümkün olan en iyiyi yeniden başlatmayı gerçekleştirmem gerektiğini biliyordum ve her şeyin düşündüğüm gibi gitmesine sevindim.
Bu sezon otomobilin gelişimi önceki yıllara göre daha fazla ağırlık taşıyacak ve bunun için çok çalışmaya devam etmeliyiz. Ancak bu hafta sonu bir hata yapmadık: Pole pozisyonu, en hızlı tur, zafer ve ikincilik. Daha ne diyebilirim ki…”

carlos-sainz

Carlos Sainz: Çalışmanın mükemmel bir ödülü

Ferrari’ye ikinciliği ile çok kıymetli puanlar sağlayan Carlos Sainz’in görüşleri ise şöyle: “Bu kesinlikle tüm takımın başarısı. Hepimiz için harika bir geceydi. Charles mükemmel bir yarış çıkardı. Bu sevinci dünyadaki tüm hayranlarımızla paylaşmak istiyoruz çünkü kazanamasak bile onların desteğini her zaman hissettik.
Yarışa dönersek; sonuçtan çok memnun olduğumu ancak yarışımdan o kadar da mutlu olmadığımı söylemeliyim. Ferrari ile birlikte olduğumdan beri muhtemelen en zor yarışlarımdan biri oldu. Tüm hafta sonu Charles’tan daha yavaştım ve Cumartesi günü araçta sadece Q2 ve Q3’te rahattım.
Şimdi bu harika günü kutlamanın zamanı geldi çünkü takımdaki herkes Ferrari’yi hak ettiği yere geri getirmek için çok emek harcadı; kutlamayı fazlasıyla hak ediyorlar ancak, yarından itibaren hala neyin eksik olduğunu anlamak için bu hafta sonunun her detayını analiz etmemiz gerekiyor.

Mattia-Binotto

Mattia Binotto: Bu sezon hedefimiz olan birincilik için savaştığımızı görmek güzel

Scuderia Ferrari Takımı’nın patronu ve ayni zamanda teknik beyni olan Mattia Binotto da duygularını şöyle sıraladı: “Bu sonuçtan memnunum. Bugünkü yarış, kişisel olarak her zaman inandığım bir ekip tarafından son iki yılda Maranello’da yapılanların sonucunu yansıtıyor. Birlikte çalışabilen ve zorluklara tepki verebilen bir grubuz. Bu sezon hedefimiz olan birincilik için savaştığımızı görmek güzel.
Kazanmak için mükemmel olmanız gerekiyor ve bugün hepimiz; pilotlar, F1-75, stratejilerimiz ve mekanikler ve mühendisler, pit stoplarda kusursuzduk. Takımın her şeyi en üst düzeye nasıl çıkarabildiğini gördük. Bu sonuç beni gururlandırıyor.
Zafer gecemizde podyuma çıkıp takımlar kupasını almak istedim çünkü bunun tüm takımı her yerde temsil etmenin en iyi yolu olduğunu hissettim. Heyecanlandığımı itiraf etmeliyim ve daha zor anlarda bile bizi her zaman destekleyen taraftarları düşündüğümde, hepsinin önünde yarışmak için Imola’da olmak için sabırsızlandığımı itiraf ediyorum.”